TELEFON 0236 712 12 59
MANİSA

Batı Anadolu'da Spil Dağı ile Gediz Nehri arasında yer alan Manisa, Ege Bölgesi’nin ulaşım bakımından önemli bir noktasında bulunan zirai, ticari ve sanayi açıdan gelişmiş bir kentimizdir. Tarihi M.Ö. 3000 yıllarına inen ilde Hitit, Frig, Lidya, Makedon, Roma, Bizans, Beylikler ve Osmanlı uygarlıklarına ait izler bulunmaktadır. Tarih boyunca kültür ve sanatın yoğunlaştığı, ticaret yollarının geçtiği Manisa, kültürel ve doğal zenginlikleri ile ilgi çekici tatil olanakları sunmaktadır.

 


KÜLTÜREL DETAYLAR

TURİZM AKTİVİTELERİ

 

Düğünler
Geleneksel Giysiler
El Sanatları
Yöre Mutfağı
Ne Yenir
Ne Alınır

 

Kültür Turizmi
Eko Turizm
Turizm Amaçlı Spor Faaliyetleri
İnanç Turizmi
Sağlık Turizmi

 

             

 

 

     Tarihi ve Turistik Yerleri

MANİSA MÜZESİ

YENİ HAN

MANİSA TARZANI

ULU CAMİ

22 SULTANLAR TÜRBESİ

SARUHAN BEY TÜRBESİ

AĞLAYAN KAYA (NİOBE)

BİN TEPELER (Kral Mezarları)

SULTAN CAMİİ

MURADİYE CAMİİ

KYBELE

ÇEŞNİGİR CAMİİ

HATUNİYE CAMİİ ve KÜLLİYESİ

İVAZ PAŞA CAMİİ

REVAK SULTAN TÜRBESİ

GELENEKSEL MESİR ŞENLİKLERİ

MEVLEVİHANE

YEDİ KIZLAR TÜRBESİ

SPİL DAĞI MİLLİ PARKI

KAPLICALAR 

SART

AİGAİ

FİLEDELFİYA

TEPE MEZARLIĞI

HALICILIK  

KULA EVLERİ

SOMA, DARKALE-TARHALA

 

Manisa,Türkiye'nin Ege Bölgesi'ndeki bir şehridir."Şehzadeler Şehri" olarak da bilinir.Şifalı Mesir Macunu ve Sultaniye Üzümü ile tanınır.Antik çağda "Magnesia",Roma İmparatorluğu döneminde tam ismiyle "Magnesia ad Sipylum" olarak anılmıştır.Dünya dillerindeki mıknatıs ve magnezyum kelimelerinin kökeni Manisa'nın ismidir.

İzmir'e yakınlığının da sağladığı avantajlarla hızla gelişen bir merkezdir.Türkiye'nin en gelişmiş ve en büyük organize sanayi bölgelerinden birisine sahiptir.Bölgenin İzmir'den sonra ikinci büyük sanayi ve ticaret merkezidir.Kent merkezi olarak Türkiye'nin en yoğun göç alan şehirlerinden birisidir.
Batı Anadolu'da Spil Dağı ile Gediz Nehri arasında yer alan Manisa,Ege Bölgesi'nin ulaşım bakımından önemli bir noktasında bulunan zirai,ticari ve sanayi açıdan gelişmiş bir kentimizdir.Tarihi M.Ö. 3000 yıllarına inen ilde Hitit,Frig,Lidya,Makedon,Roma,Bizans,Beylikler ve Osmanlı uygarlıklarına ait izler bulunmaktadır.Tarih boyunca kültür ve sanatın yoğunlaştığı,ticaret yollarının geçtiği Manisa,kültürel ve doğal zenginlikleri ile ilgi çekici tatil olanakları sunmaktadır.Manisa'ya bağlı Salihli,il merkezine 72 km ve İzmir iline yaklaşık 96 km uzaklıkta olup sıcak su kaynaklarının turizme dönüştürülmeye çalışıldığı ekonomisi tarım ve tarıma dayalı ticaret ve sanayi ağırlıklı tarihi bir ilçedir.Salihli'ye bağlı Sart beldesinin tarihi MÖ 547 yılına dayanır.Lidya'nın başkenti olan Sardes tarihte ilk paranın basıldığı yerdir.Ayrıca bu beldemizde halk arasında "Çamur Hamamları" olarak bilinen Sart Kaplıcaları da bulunmaktadır.Ülkemizin birinci derecede önemli ve öncelikli termal sularından olan Kurşunlu Kaplıcaları bu ilçemizdedir.
Sultaniye üzüm çeşidinin yetiştiriciliğinin yapıldığı Manisa bölgesi insanı bağcılıkla da uğraşmaktadır.Yine Napolyon adıyla bilinen meşhur kiraz çeşidi Manisa ili Salihli ilçemiz Allahdiyen köyünde yetiştirilmektedir.